4 rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie drukarki laserowej

Przy wyborze drukarki nie możemy kierować się jedynie ceną jej zakupu. Jest wiele parametrów, które powinniśmy wziąć po uwagę. Modele różnią się pod wieloma względami. Każdy z producentów ma swoje lepsze lub gorsze rozwiązania.

 

Technologia wydruku laserowego może być realizowana na kilka sposobów. Zanim dokonamy zakupu musimy sobie odpowiedzieć na pytanie ile będziemy drukować stron miesięcznie oraz czy potrzebny jest nam druk w kolorze. Poniżej przedstawiamy 4 punkty na które należy zwrócić uwagę przy zakupie drukarki laserowej.

 

Tanio kupujesz - drogo eksploatujesz

Bardzo często sprawdza się reguła mówiąca, że im taniej kupisz drukarkę tym więcej będzie kosztowała jej późniejsza eksploatacja. Dobrym przykładem są tutaj proste drukarki atramentowe, które można już kupić w markecie poniżej 100zł. Tusze startowe wystarczają na wydrukowanie zaledwie kilkudziesięciu stron a zakup pełnowartościowych atramentów na kilkaset stron kosztuje 2 razy więcej niż sama drukarka.

 

Rozdzielność bębna od tonera

Drukarki laserowe dzielą się na te które bęben mają zintegrowany z pojemnikiem na toner oraz te, w których wymienią się sam proszek a bęben jest oddzielnym materiałem eksploatacyjnym. W pierwsze rozwiązanie jest zazwyczaj droższe od drugiego, ponieważ za każdym razem jesteśmy zmuszeni do wymiany bębna razem z tonerem, pomimo faktu że bęben nie jest jeszcze zużyty. Kluczowym elementem w przypadku rozdzielności bębna od tonera jest jego żywotność. Tutaj są naprawdę sporo różnice. Wydajność bębnów zaczyna się od 10.000 wydruków (np. Brother) do nawet 600.000 wydruków (Kyocera). Technologia ma tutaj ogromne znaczenie. Kyocera jako jedyny producent stosuje w swoich produktach bębny ceramiczne, które charakteryzują się znacznie większą wydajnością od konkurencji.

 

Kolor czy mono

Przed zakupem drukarki odpowiedzmy sobie na pytanie czy aby na pewno druk kolorowy jest nam niezbędny. Urządzenia kolorowe są znacznie droższe w eksploatacji od ich monochromatycznych odpowiedników. Tonery do drukarek kolorowych są droższe i mniej wydajne niż do drukarek mono.

 

Duplex sposobem na oszczędność papieru

Warto wybierać drukarki wyposażone w moduł druku dwustronnego - duplex. Dzięki temu rozwiązaniu drukarka ma możliwość automatycznego odwracania kartek przy druku co powoduje mniejsze zużycie papieru.