Przykład:

K:            potrzebuję drukarkę

S:            monochromatyczną czy kolorową ? ( jak sprzedawca jest mocno wyszkolony w przechodzeniu na język zrozumiały dla klienta to po prostu użyje określenia czarno/białą zamiast monochromatyczną - nie ma tutaj oczywiście mowy o poprawności językowej ale czy przypadkiem celem sprzedawcy jest doprowadzenie do transakcji a nie wyedukowanie klienta z poprawnego technicznie języka ? : ) )

K:            kolorową

S:            A3 czy A4? ( i tu uwaga ! - format obsługiwanego przez urządzenia papieru to maksymalny czyli największy format jaki może zostać wydrukowany. W związku z tym urządzenie określane jako A3 nie służy tylko do drukowania na takim formacie papieru ale również np. do A4, A5 czy formatów kopertowych B5, C5 itd. Może jest to wiedza dla jednych oczywista jak nastanie dnia po nocy ale to nie jest artykuł dla tych osób ! ps - przygotowujemy dla nich osobną dysputę o przewadze formatu Letter nad Folio ; ) )

 

K:            A3

S:            A jak dużo Pan/Pani drukuje ? ( i znowu - tak zapyta ten mocno wyszkolony pro-kliencko! Ekspert ujmie to : ' jakie będzie przewidywalne obciążenie miesięczne urządzenia?' )

 

K:            Dużo ! : )

S:             To znaczy ile dokładniej ? ( i tutaj się kłania umiejętne zadawanie wcześniejszych pytań  )

 

K:            Całe biuro drukuje na tej jednej drukarce ! (przykład zaczerpnięty z życia! Większość z nas nie liczy wydruków i nie sprawdza regularnie wskazań licznika na drukarce, która do tej pory była w użyciu. Pewnego rodzaju ułatwieniem może tutaj być przypomnienie sobie jak często uzupełniamy papier w urządzeniu. Należy pamiętać, że na rynku przyjęto pewien standard pakowania pustych kartek - jest to tak zwana ryza czyli dla Kowalskiego 500 arkuszy! Jeżeli jesteśmy w stanie określić, że zużywamy 2 ryzy papieru miesięcznie to dla osoby wtajemniczonej będzie to jednoznaczne z tym, że maszyna ma średnio miesięcznie wydrukować ok 1.000 stron )

 

S:            Ile z tych wydruków jest kolorowych a ile czarno/białych ?

 

K:            Tak 50/50.

 

Podsumowując: klient jest zainteresowany zakupem drukarki kolorowej, która ma miesięcznie wydrukować około 500 stron czarno/białych i 500 stron kolorowych i umożliwić wydruk w formacie A3! - czyż nie ?

 

No cóż…… kierując się zdobytą wiedzą sprzedawca dobiera urządzenie - wysyła do klienta i następnego dnia odbiera telefon:

K:            Dzień dobry,  ja dzwonię w sprawie tej drukarki.

S:            %$^%#$%%&^$%^#&$@&%$ Dzień dobry.

K:            Kolega z produkcji przyszedł dzisiaj wydrukować projekt dla architekta z naniesionymi poprawkami i najpierw bardzo długo się drukowało a później nie mógł tego wysłać faxem !!! 

 

S:             ???????????????????????????????????????

 

 

W kolejnych artykułach postaramy się przybliżyć pewne kwestie, które mogą się wydawać trudne choć takie nie są a prowadzą do nieporozumień.